Nazwa przedsiębiorstwa: Borg Automotive Sp. z o.o.
Profil działalności: Regeneracja części samochodowych
Zakres wdrożenia: System SCADA-MES oraz szereg modyfikacji mających na celu dostosowanie standardowej wersji system pod specyficzne wymagania klienta
Dane dostawcy: APLIXCOM Solutions, +48 (12) 376 95 99, 789 204 519, www.aplixcom.pl, www.scada-mes.pl
Borg Automotive Sp. z o.o.
Od ponad 40 lat pracujemy nad dostarczeniem na europejski rynek wtórny najlepszych regenerowanych części samochodowych odpowiadających standardom OE. Obecnie tworzymy rodzinę atrakcyjnych marek takich jak: DRI, Elstock i TMI.
BORG Automotive jest miejscem pracy dla ponad 1.500 ambitnych współpracowników w Danii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Belgii i Hiszpanii, którzy współpracują ze sobą, aby uczynić nas renomowanym i niezawodnym dostawcą – dziś i w przyszłości.
Obecnie regenerujemy ponad 2 miliony produktów wszystkich naszych marek. Jesteśmy dumni, że rozwinęliśmy się na modelu biznesowym, który znacznie redukuje emisję dwutlenku węgla. Oznacza to, że BORG Automotive chroni środowisko poprzez zużycie o 79% mniej energii w porównaniu do produkcji nowych produktów.
Opis wdrożeń
Stan początkowy, założenia:
Rolą Aplixcom SCADA-MES miało być monitorowanie i pomoc w rozliczaniu produkcji, nadzór nad jakością produktów i bieżąca pomoc
w rozwiązywaniu problemów procesowych.
System miał zapewnić działanie w dwóch językach, gdyż wdrożenie realizowane było równolegle
w dwóch zakładach: w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii. Dla zakładu w Polsce projekt uruchomiono na dwóch liniach produkcyjnych z wizją rozszerzenia na pozostałe 3 linie.
Wdrożone moduły:
Planer – wizualizacja planu produkcji i dostęp do danych on-line wspomaga monitorowanie postępu produkcji oraz usprawnia reakcję na bieżącą sytuację w podległym obszarze.
Dane do systemu są wymieniane dwukierunkowo
z wykorzystywanym przez BORG systemem ERP.
Moduł główny MES – umożliwia pobieranie danych z 83 stanowisk, raportowanie w czasie rzeczywistym, rejestrację dobrych/złych sztuk
z funkcją wskazania defektów, zamawianie części bezpośrednio z magazynu oraz wezwania wsparcia technologicznego na stanowisko.
Wykresy i Raporty – zakład produkcyjny funkcjonuje w 2-zmianowej produkcji: 6‒14, 14‒22.
Wykresy pokazują: czas pracy operatora, rodzaje defektów, dobre/złe sztuki, status stanowisk, statystyki produktów, statystyki pracowników. Zakładany jest dostęp do bazy danych aplikacji
w celu utworzenia przez BORG szerokich analiz
w oparciu o mechanizmy BI.
W BORG Automotive bierzemy odpowiedzialność - nie tylko za naszych partnerów - ale także za środowisko. Jesteśmy dumni, że budujemy naszą działalność na modelu, który znacznie zmniejsza emisję CO2. Dzięki Systemowi SCADA-MES dołożyliśmy do tego modelu cegiełkę w postaci ograniczenia naprawdę dużego zużycia papieru do drukowanych dokumentacji.
System efektywnie wspomaga sterowanie naszymi procesami produkcyjnymi, które cechuje duża różnorodność i wariantowość regenerowanych części samochodowych. Możemy potwierdzić, że inwestycja w Aplixcom SCADA-MES była zdecydowanie dobrą decyzją. Uzyskaliśmy szeroką wiedzę na temat obszaru produkcyjnego, a dzięki czemu w konkretnych sektorach jesteśmy pewni uzyskania zwrotu z inwestycji”.
Stan obecny, realizacja:
W wyniku analizy przeprowadzonej u Klienta ujawniono potrzeby modyfikacji systemu SCADA-MES, dzięki czemu stała się ona niemalże „szytą na miarę”. Kluczowym rozwiązaniem była obsługa wezwań technologicznych, czy umożliwienie równoległej pracy na wielu stanowiskach działających w tym samym obszarze produkcyjnym,
ale także stworzenie interfejsu dwukierunkowej wymiany danych pomiędzy systemem ERP oraz SCADA-MES.
System Aplixcom SCADA-MES pobiera plan pracy, informacje dodatkowe na temat operacji technologicznej wraz z niezbędnymi parametrami produktów, uwagami technologicznymi i załączoną dokumentacją procesową. Jako informacja zwrotna dla systemu ERP zapisywana jest informacja o potrzebach materiałowych, problemach procesowych (m.in. wstrzymanie serii, skrócenie serii), a finalnie zapisuje raportowanie wykonania produkcji. Wszelkie zmiany w trwających zleceniach produkcyjnych są zabronione w systemie ERP,
a zarządzanie nimi odbywa się na podstawie komunikatów z systemu SCADA-MES.
Wdrożenie rozpoczęto dla 66-ciu stanowisk w zakładzie w Polsce oraz 17-stu w Wielkiej Brytanii. Oba zakłady do dnia dzisiejszego niezmiennie się rozwijają – aktualnie po niespełna trzech latach od uruchomienia w zakładzie w UK pracuje 60 stanowisk, natomiast zakłady
w Polsce pracujące z systemem SCADA-MES są już dwa, co daje bagatela 260 obsługiwanych stanowisk. Liczby te nie są ostatecznymi, gdyż wspomniany rozwój firmy BORG wymaga dalszego rozwoju także systemu SCADA-MES.
Aplikacja SCADA-MES jest także ciągle rozwijana pod względem funkcjonalnym na podstawie wniosków zgłaszanych przez użytkowników. Szybkie wprowadzenie zmian jest możliwe, ponieważ SCADA-MES jest autorskim rozwiązaniem firmy Aplixcom.
Korzyści dla klienta
W wyniku wdrożenia nasz Klient uzyskał:
- 1. Znajomość aktualnego stanu serii – gdzie (na którym stanowisku produkcyjnym) znajduje się seria. Znaczącą wartością dodaną są wyświetlane w obszarze produkcyjnym dashboardy przygotowane przez Aplixcom na życzenie Klienta. Operatorzy i szefowie zmiany w każdej chwili mogą odnaleźć na dedykowanym TV serię produkcyjną i sprawdzić postęp procesu. Możliwość analizy informacji zwrotnych, jak np.
- Powodach przestoju serii produkcyjnej,