Czy zarządzanie produkcją za pomocą 1 systemu jest możliwe?

Czy zarządzanie produkcją za pomocą 1 systemu jest możliwe?

Rynek systemów informatycznych mających zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych stale się powiększa. Do grona firm wdrażających technologie i rozwiązania Przemysłu 4.0 dołączają kolejne przedsiębiorstwa. Powodem jest najczęściej chęć zautomatyzowania niektórych procesów, zwiększenie efektywności produkcji i minimalizacji kosztów. Inwestycja w technologie Industry 4.0, jak każda inwestycja powinna przynieść jak największy zwrot z inwestycji. 

Wdrożenie kilku różnych systemów, odpowiedzialnych za planowanie i harmonogramowanie produkcji, wsparcie działu utrzymania ruchu, pobieranie danych z maszyn oraz realizację produkcji nie jest optymalną decyzją zarówno pod kątem finansowym jak i czasowym.

Czy nie lepiej byłoby wdrożyć 1 kompletny system, który w połączeniu z systemem ERP umożliwi zarządzanie wszystkimi obszarami związanymi z produkcją?

Istnieje wiele klas systemów, których zadaniem jest usprawnienie procesów produkcyjnych i okołoprodukcyjnych. Najpopularniejsze z nich to:

  • APS (Advanced planning and scheduling) – klasa systemów informatycznych umożliwiających planowanie produkcji w sposób automatyczny z wykorzystanie rozbudowanych algorytmów i funkcji celu, np. optymalizacja wykonywania operacji pod kątem minimalizacji przezbrojeń na danej grupie maszyn.
  • CMMS (Computerised Maintenance Management System) – klasa systemów informatycznych, których zadaniem jest wsparcie działu utrzymania ruchu. Umożliwiają między innymi automatyczne wezwania do awarii, tworzenie planów przeglądów i remontów maszyn oraz zbieranie i wizualizację danych i awariach i mikroprzestojach.
  • MES (Manufacturing Execution Systems) – jest narzędziem informatycznym, które służy do szeroko pojętego zarządzania produkcją. Umożliwia zbieranie danych z produkcji w czasie rzeczywistym, co ułatwia reakcję na błędy i niepożądane sytuacje.

Każdy z powyżej wymienionych systemów bez wątpienia wnosi wartość dodaną dla przedsiębiorstwa i umożliwia ciągłe doskonalenie produkcji zgodne z filozofią Kaizen i Lean Manufacturing. Wdrażając jednak te rozwiązania jako osobne oprogramowania zwyczajnie utrudniamy życie pracownikom produkcji i przede wszystkim kadrze IT. Bez wątpienie nie jest to również optymalny wybór pod kątem finansowym.

Czy nie prostsze byłoby wdrożenie jednego narzędzia, które umożliwia odpowiednie zaplanowanie, optymalizację, monitorowanie i rozlicznie produkcji?

Autorska platforma Lean Manufacturing System działająca na bazie sprawdzonego i działającego od wielu lat systemu SCADA-MES zawiera moduły, które usprawniają komunikację pracowników działów:

  • produkcji,
  • planowania,
  • utrzymania ruchu,
  • kontroli jakości,
  • zasobów ludzkich,
  • kadry kierowniczej.

Aplixcom SCADA – MES łączy się z systemem ERP w celu wymiany danych o wystawionych zleceniach produkcyjnych. Dane te można także wprowadzać do systemu ręcznie lub zaimportować z pliku xml.

Na wykresie Gantta planista ma możliwość odpowiedniego ułożenia planu produkcji, wykorzystując takie funkcje optymalizacyjne jak minimalizacja przezbrojeń, optymalizacja pod kątem dostępnego materiału czy minimalizacja przerw pomiędzy operacjami. Jeśli do systemu podłączone są maszyny, planista widzi aktualny postęp realizowanych operacji oraz prognozę ich wykonania, co ułatwia mu podejmowanie najlepszych decyzji.

Informacje o zaplanowanych zleceniach produkcyjnych są przekazywane na panele operatorów (tablety, komputery przemysłowe), na których rejestrują oni swoją pracę. Na panelach istnieje możliwość wyświetlania dokumentacji w wersji elektronicznej, co pomaga w zmniejszeniu papierowego obiegu dokumentów w firmie. Za pomocą panelu operator może między innymi:

  • zarejestrować wyniki kontroli jakości,
  • wygenerować wezwanie(sms/e-mail) do dowolnego pracownika,
  • zgłosić awarię,
  • zapotrzebowanie materiałowe.

Pracownicy działu utrzymania ruchu rejestrują przejęcie obsługi awarii oraz czas zakończenia jej naprawy, dzięki czemu mamy pełne dane odnośnie ich pracy. W kalendarzu planistyczny wyświetlane są również zaplanowane remonty i przeglądy maszyn, a także występujące awarie. Moduł utrzymania ruchu daje także szereg funkcjonalności związanych z zarządzaniem narzędziami.
Niezwykle istotną kwestią jest również zarządzanie pracownikami. Moduł Matryca Pracowników umożliwia definiowanie umiejętności pracowników oraz wymaganych kompetencji do wykonywania poszczególnych operacji. Następnie brygadzista ma możliwość przydziału pracowników do operacji, które mają wykonać. Dzięki temu istnieje możliwość podglądu obciążenia pracowników oraz wizualizacji planowanej dostępności pracowników.

Dla kadry kierowniczej oraz zarządu najistotniejszym modułem są Dashboardy oraz Analizy i Raporty.

Dashboardy efektywności pokazują aktualną sytuację na produkcji, uwzględniając stan stanowiska (praca/awaria/przezbrojenie/wolne), postęp produkcji, jakość produkcji oraz inne dane. Dla działu handlowego szczególnie przydatny jest Dashboard Zleceń, który pokazuje stopień wykonania aktualnie realizowanych zleceń produkcyjnych. Dzięki temu handlowcy otrzymując zapytanie od klienta na jakim etapie jest jego zamówienie, mogą samodzielnie sprawdzić postęp realizacji bez angażowania innych osób.

System Aplixcom SCADA-MES posiada znacznie więcej funkcji, których nie sposób wymienić w 1 artykule.

Największą przewagą nie jest jednak sam system i jego rozbudowana funkcjonalność, lecz doświadczeni konsultanci firmy Aplixcom, którzy od ponad 20 lat wdrażają systemy ERP oraz SCADA-MES na produkcji. Ponadto firma Aplixcom jest twórcą oferowanego rozwiązania, co stwarza możliwość jego modyfikacji i dopasowywania pod sprecyzowane wymagania klientów. Zdajemy sobie sprawę, że każda branża oraz każdy zakład produkcyjny ma swoją specyfikę. Z tego względu nie ma dwóch takich samych wdrożeń naszego systemu.

Podsumowanie

Jesteś ciekaw czy nasze rozwiązanie oraz doświadczeni konsultanci mogą pomóc Ci zrobić kolejny krok w kierunku Przemysłu 4.0?
Zostaw swoje dane w formularzu kontaktowym, a skontaktujemy się z Tobą i sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.
Zaufały nam takie marki jak: Ronal, Faurecia, Borg-Automotive, Nifco, Stako, Izo-Blok i wiele innych.

Facebook
Twitter
LinkedIn